Film „Dywizjon 303”, który powstał w oparciu o relację Arkadego Fiedlera, to prawdziwa historia prawdziwych asów przestworzy. Tymi asami byli w czasie bitwy o Anglię polscy lotnicy. Początkowo niedoceniani i wyśmiewani przez oficerów Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF), stworzyli elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie miał sobie równych wśród innych dywizjonów lotniczych RAF. Umiejętności, silna motywacja do walki, odwaga granicząca z brawurą sprawiły, że nikt nie potrafił im dorównać. Gorący, niekłamany patriotyzm polskich lotników może być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków. Ten patriotyzm imponował nawet flegmatycznym i „poukładanym” Anglikom. Film opowiada nie tylko o bohaterskich akcjach, w których polscy lotnicy brali udział podczas bitwy o Anglię, ale pokazuje także ich prywatne życie w obcym kraju i tęsknotę za bliskimi.

Trzeba dodać, że Polacy umieli nie tylko walczyć. Potrafili się też świetnie bawić, odreagowując podniebne przeżycia.

Dla naszych uczniów obejrzenie tego filmu w kinie Planeta w dniu 19 września br. było niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu.

Bohaterowie w powietrzu