„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” – wyjście do kina na film o Żołnierzach Wyklętych

Wczoraj młodzież z naszych szkół uczestniczyła w kinie Planeta w projekcji filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać.”. Po seansie młodzież skomentowała film: „Kiedyś coś tam słyszałem o Żołnierzach Wyklętych, ale nie wiedziałem, że walczyli oni już po zakończeniu II wojny światowej”, „Aż dziwne, że Ci, co walczyli o wolną Polskę z Niemcami po wojnie nadal musieli to robić już po jej zakończeniu. Tylko tym razem nie z Niemcami, ale ze swoimi”, „Myślę, że film ten jest dobrym uzupełnieniem wiedzy każdego Polaka o losach naszej ojczyzny po zakończeniu II wojny światowej”.

Film „Historia Roja” opowiada o powojennych losach członka polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego Mieczysława Dziemaszkiewicza pseudonim „Rój” oraz walki jego oddziału – Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego – z komunistycznymi oddziałami KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego), UB i MO. Film w reżyserii Jerzego Zalewskiego jest dla młodego pokolenia Polaków doskonałą lekcją historii, historii, która od lata była zapomniana i wyklęta, historii życia tysięcy młodych ludzi, którzy w walce za wolną Polskę przelewali krew i niejednokrotnie oddawali życie.

Mieczysław_Dziemiszkiewicz_Rój

foto: Wikipedia.org

„Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” – wyjście do kina na film o Żołnierzach Wyklętych