23 listopada 2023r. społeczność szkolna uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego rozpoczęliśmy od przejścia pod słynną bramą z niemieckim napisem przeszywającym dreszczem każdego, kto odwiedza to miejsce i próbuje sobie uświadomić, na co skazani byli więźniowie przywożeni tu w trakcie II wojny światowej. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć wnętrza cel, komór gazowych  i krematoriów oraz pomieszczenie, w którym znajdowały się liczne rzeczy osobiste takie jak: okulary, buty, łyżki, ubrania, zdjęcia. Przewodnik opowiadał nam, jak wyglądało i w jakich warunkach przebiegało codzienne życie więźniów.

Według mnie obozy koncentracyjne naznaczone są tragiczną historią. Każdy z nas, chociaż raz, powinien odwiedzić to miejsce.

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to niemy, krzyczący głos „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.